زن و خانوادهگزارش

اسلام به دیدگاه‌های جاهلی در مورد زن پایان داد

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان به نقل از ایکنا زنجان،حجت‌الاسلام حسن صادقی، مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان زنجان، ۲۶ بهمن‌ماه در همایش زن در قرآن از دیدگاه آیت‌الله جوادی آملی اظهار کرد: فقدان شخصیت برای زن در عصر جاهلیت از جمله دختر کشی و به ارث رسیدن زن همانند مال از چالش‌هایی بود که اسلام به آن‌ها پایان داد.

وی با اشاره به اینکه تا قبل از قرن نوزدهم، زن تقریبا همانند زمان جاهلیت جایگاه داشت و حتی از فراگیری علم و دانش محروم بود، ابراز کرد: پس از آن، دیدگاه فمنیسم (عدالت و برابری جنسیتی در حقوق و وظایف با انگیزه‌های مختلف) شکل گرفت و اکنون به پست فمنیسم رسیده است.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان زنجان تصریح کرد: از دیدگاه قرآن معیار شرافت، فضیلت و ارزش قرب به خدا و تقوا، ایمان و عمل صالح است نه جنسیت زن و مرد؛ تقرب به خدا یک اصل معیار کمال است و همواره سایر کمالات را در پرتو آن اصل که از آن به عنوان تقوا یاد شده است.

این مسئول یادآور شد: آیات «وَ مَنْ یَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحاتِ مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولئِکَ یَدْخُلُونَ الْجَنَّهَ وَ لا یُظْلَمُونَ نَقِیراً» (سوره نسا ۱۲۴) و «مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیاهً طَیِّبَهً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما کانُوا یَعْمَلُونَ» (سوره نحل ۹۷) بیانگر نبود تفاوت میان مرد و زن در راه سعادت و رستگاری و وابستگی سعادت به عمل صالح و ایمان است.

وی ادامه داد: در این آیه به صورت یک قانون کلی نتیجه اعمال صالح همراه با ایمان در این جهان از سویی حیات طیبه است یعنی تحقّق جامعه‌‏ای که از نظر مثبت قرین با آرامش و امنیت، رفاه، صلح، محبت، دوستی، تعاون و مفاهیم سازنده انسانی و از جهت منفی از نابسامانی‏ها و درد و رنج‌هایی که بر اثر استکبار، ظلم، طغیان، هواپرستی و انحصارطلبی به دور است و از سوی دیگر بر طبق بهترین اعمالشان به آنها پاداش داده خواهد داد. 

صادقی افزود: در این آیه با صراحت حقیقت عدالت بین زن و مرد را بیان می‏کند و بیهوده گویانی را که در گذشته یا حال در شخصیت انسانی زن شک و تردید داشتند و یا برای آنها مقامی پایین‏تر از مقام انسانی مرد قائل بودند ساکت می‏کند و منطق اسلامی را به جهان انسانیت اعلام می‏کند که بر خلاف پندار کوته فکران، اسلام دین مردانه نیست به همان مقدار که به مردان بها می‏دهد به زنان نیز ارزش می‏بخشد.

وی خاطرنشان کرد: آیه ۳۵ سوره احزاب «ِانَّ الْمُسْلِمِینَ وَ الْمُسْلِماتِ وَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْقانِتِینَ وَ الْقانِتاتِ وَ الصَّادِقِینَ وَ الصَّادِقاتِ وَ الصَّابِرِینَ وَ الصَّابِراتِ وَ الْخاشِعِینَ وَ الْخاشِعاتِ وَ الْمُتَصَدِّقِینَ وَ الْمُتَصَدِّقاتِ وَ الصَّائِمِینَ وَ الصَّائِماتِ وَ الْحافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَ الْحافِظاتِ وَ الذَّاکِرِینَ اللَّهَ کَثِیراً وَ الذَّاکِراتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَهً وَ أَجْراً عَظِیماً» نیز به کمالات و تساوی مرد و زن در آن‌ها اشاره دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه در سوره مبارکه احزاب نیز این حقیقت به صورت تفصیلی تبیین می‏شود و ویژگی‌های اساسی زن و مرد را از جهت معنوی در کنار یکدیگر و همچون دو کفه یک ترازو قرار می‏دهد، اظهار کرد: همچنین برای هر دو پاداشی یکسان بدون کمترین تفاوت در نظر می‏گیرد و از نظر روح انسانی آن‌ها را از هم جدا نمی‏سازد.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان زنجان افزود: در این سوره سخنی جامع و پرمحتوا درباره همه زنان و مردان و صفات برجسته آنها بیان شده است و اوصاف اعتقادی، اخلاقی وعملی و همچنین پاداش عظیم آنها را یکسان تبیین کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن