زن و خانوادهگزارش

نسخه های معنوی مبارزه با کرونا/ آرامش و امید ابزارهای کاربردی در مواجهه با کرونا

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان به نقل ازخبرگزاری شبستان، در شرایط شیوع ویروس کرونا و چالش ها و دغدغه هایی که شهروندان با آن مواجه هستند، آرامش و سلامت روان مولفه مهمی در حفظ سلامت جسمی افراد محسوب می شود. حفظ آرامش، امید و نشاط مولفه هایی است که در شرایط بحران می تواند از استرس و تنش های روحی و روانی بکاهد. در حال حاضر که با شیوع کرونا سلامت جسمی افراد در مخاطره قرار دارد، امنیت و آرامش روانی می تواند به ترتیب سیستم ایمنی بدن، عملکرد منطقی و رفتارهای مدیریت شده در راستای حفظ سلامت خود و اطرافیان کمک کند. مراقبت های معنوی و توجه به معنویات نیز به آرامش روحی و روانی منجر می شود و این امر تاثیر زیادی بر کنترل استرس و حفظ آرامش افراد خواهد داشت.

مرتضی ایزدفر، روانشناس و کارشناس علوم رفتاری در ادامه به سوالات ما در خصوص آثار معنویات بر حفظ آرامش و سلامت روان در شرایط بحران پاسخ می دهد.

1. معنویت چه نقشی در ایجاد آرامش و امنیت روانی در شرایط بحران دارد؟

در شرایطی که شیوع ویروس کرونا همه افراد جامعه را تهدید می کند، می توانیم با پرداختن به معنویات و توسل به خداوند به آرامش روحی دست یابیم و از میزان استرس و تنش های فکری بکاهیم. همان طور که می دانید استرس زیاد ضریب ایمنی بدن را کاهش می دهد و فرد را در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار خواهد داد؛ بنابراین تقویت آرامش و روحیه امید با کمک آموزه های دینی و معنویات می تواند گام ارزنده ای در حفظ سلامت جسمی افراد جامعه باشد.

2. خانواده ها چگونه می توانند معنویت را در سبک زندگی خود تقویت کنند؟

در ایام فاصله گذاری اجتماعی که افراد جامعه مجبورند در خانه بمانند، اعضای خانواده می توانند با قرائت ادعیه ها و آیات قرآن، تقویت معنویت در خود و تعامل با دیگر اعضای خانواده، محبت به هم، تقویت همدلی و روحیه نشاط معنویت را در سبک زندگی خانوادگی پررنگ تر کنند. مهربانی به هم، محبت و ظن نیکو به یکدیگر می تواند روحیه افراد را در مواجهه با ویروس کرونا که شرایط خاص و ویژه ای ایجاد کرده است را تقویت کند.

3. مراقبت های معنوی چه کمکی به سلامت روحی و جسمی انسان در شرایط بحران می کند؟

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی فرصت زیادی در اختیار خانواده ها قرار داده است تا به کارهای عقب افتاده و علاقه مندی های خود بپردازند. مطالعه نیز یکی از کارهایی است که این روزها به سبد زندگی خانواده های ایرانی اضافه شده است. مطالعه سیره اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و تاکیدات و توصیه های قرآن و ائمه در زمان مواجهه با قرآن، دشواری و سختی و الگوسازی از آنها می تواند در بهبود سلامت روحی و جسمی افراد جامعه کمک کند و افراد را در مواجهه با سختی ها و دشواری های حاصل از شیوع کرونا کمک کند.

4. خانواده چگونه می تواند در ایجاد آرامش و امنیت روانی افراد موثر باشد؟

زمانی که هر یک از اعضای خانواده بتوانند آرامش و امنیت روانی را در خود تقویت کنند و از میزان استرس ها و تنش های ناشی از شیوع کرونا و پیامدهای آن بکاهند، می توانند با رفتار و عملکرد متین و آرامش بخش فضای آرام توام با صمیمیت و محبت در خانواده ایجاد کنند. با این رویکرد از میزان تنش ها و اختلافاتی که ممکن است به واسطه فشار زیاد و استرس ناشی از شیوع کرونا و خانه ماندن ایجاد می شود تا حد زیادی کاسته می شود. آگاهی و خود مراقبتی در مقابله با ویروس کرونا نقش زیادی در حفظ آرامش افراد ایفا می کند که باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم.

5. خانواده ها شرایط دشوار و بحرانی را چگونه می توانند با کمک معنویت مدیریت کنند؟

اخلاق، معنویت، باور به خدا، داشتن روحیه امید و نشاط و آرامش از جمله مولفه هایی است که با بهره گیری از آنها می توانیم شرایط بحرانی نظیر شیوع کرونا را مدیریت کنیم. زمانی که خود را به مولفه های مذکور پایبند و مقید بدانیم، می توانیم در سایه آرامش و با کمترین استرس از تصمیم گیری های هیجانی و مخاطره انگیز جلوگیری کنیم. در مورد حفظ سلامت و اعضای خانواده تصمیم گیری های درست و منطقی اتخاذ کنیم و با اجرایی کردن تصمیمات و توجه به توصیه ها و هشدارهای کارشناسان و صاحب نظران شدت بحران و مخاطره را تا پایین ترین سطح آن کاهش دهیم و اوضاع را تا زمان گذار از شیوع ویروس کرونا و قطع زنجیره شیوع کرونا با رویکرد حفظ سلامت اعضای خانواده مدیریت کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن