اخباراخبار اداره زنجانروابط عمومی

دوره تکمیلی سواد رسانه ای و فضای مجازی

دوره تکمیلی سواد رسانه ای و فضای مجازی ویژه طلاب و فعالین فرنگی برادر و خواهر روز پنج شنبه مورخه 3 تیرماه در محل سالن شهید حاج قاسم سلیمانی اداره کل تبلغیات اسلامی شهر زنجان برگزار گردید.

در این جلسه که باحضور حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای طالبی،‌ معاون هنر و رسانه اداره کل مبلغین سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، به مباحث مرتبط با مدیریت رسانه در خانواده اشاره شد.

جناب آقای طالبی در ابتدای این دوره عنوان کرد: رشد تکنولوژی، صنعت و راحت کردن بسیاری از کارها، مشکل بزرگتری را برای مردم ایجاد می کند به نام مصرف گرا شدن. امروزه همه رسانه ها تلاش می کنند تا مردم بجای فکر کردن فقط مصرف کننده باشند، بنابراین قبل از آنکه به چیزی فکر کنیم آن را برای ما درست می کنند که ما حتی به خواستن آن نیز فکر نکنیم به همین دلیل بیشتر تولیدات در اختیار کشورهایی است که خالق و صاحب رسانه ­ها هستند.

معاون هنر و رسانه گفتند: این مصرف گرایی نه تنها کودکان، نوجوانان و جوانان، بلکه بزرگسالان را نیز درگیر ابزارهای الکترونیکی و هوشمند نموده  و این امر سبک زندگی را در جامعه تغییر داده و مفهوم جدیدی به نام اعتیاد دیجیتالی را در دنیا ایجاد کرده است.

ایشان در تبیین آسیب های اعتیاد دیجیتالی افزودند: اعتیاد به شبکه های اجتماعی، موجب افزایش اضطراب، افسردگی و تمایل به خودکشی در افراد می شود، به طوری که در بعضی از کشورها مثل کشور چین، حدود 250 مرکز ترک اعتیاد به فضای مجازی راه اندازی شده است.

این فعال حوزه رسانه، کم رنگ شدن صمیمت و رابطه عاطفی بین افراد خانواده و دوستان، انزوا و گوشه گیری، خشونت و پرخاشگری، خودشیفتگی و نارسیسیم و حواس پرتی و عدم تمرکز را از آسیب های اعتیاد دیجیتالی برشمردند و نخستین راهکار برای دوری از این آسیب ها را مدیریت زمان معرفی نمودند.

طالبی در ادامه بیان راهکارهای جلوگیری از اعتیاد دیجیتالی به مدیریت مکان، رسانه و ابزار  اشاره کرده و گفتند: رسانه ها برای مردم نیازسازی می کنند برای نمونه عمل جراحی زیبایی و رژیم لاغری و فلان کالای لوکس دکوری که اصلا مورد احتیاج ضروری این افراد نبوده ولی طوری برای شخص با شگردهای خاص تبلیغاتی و تکنیک ها اقناعی، نیازسازی کرده اند که فرد دچار نیاز کاذب در این زمینه شده و فرد دیگر از زندگی خود احساس لذت و رضایت نمی کند.

ایشان در ادامه مباحث به مولفه های تربیت اسلامی در فضای مجازی اشاره کرده و به سوالات حاضران در جلسه پاسخ دادند.

لازم به ذکر است جلسه دوم این دوره، در 10 تیرماه برگزار خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا