اخباراخبار تشکل های دینی و مردمیاخبار معاونت فرهنگیسازمان مرکزیعناوین ویژه

رونق محرم امسال به شرط رعایت دستور العمل‌های بهداشتی

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، نشست ستاد ملی پیگیری‌های ویژه ماه محرم با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، معاونان این سازمان و مسئولان کشوری در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام جلالی معاون فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه در جلسات مختلف ستاد کرونا اعلام می‌شود که «با کرونا باید زندگی کرد» اظهار داشت: بخشی از زندگی نیز برپایی شعائر اسلامی و مراسم محرم با حفظ و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

وی با بیان اینکه سلامت همه مردم عقلاً، شرعاً و اخلاقاً وظیفه همه دستگاه‌ها است گفت: دیروز اولین جلسه بررسی دستورالعمل سلامت در ماه محرم در وزارت بهداشت برگزار شد و تأکید کردیم پروتکل‌ها را رعایت خواهیم کرد.

جلالی افزود: این جلسه با تدبیر دفتر مقام معظم رهبری برگزار شده است و بنا داریم در این جلسه به دستورالعمل لازم برای برگزاری مراسم برسیم. باز هم اعلام می‌کنیم که سلامت مردم خط قرمز ما است و معتقدیم مذهب ما عقلانی است و محرم نیز بنا ندارد از این عقلانیت کم کند.

معاون فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به دستور این جلسه گفت: پیش‌نویس سند سیاستی محرم تدوین و برای اعضا ارسال شده است و آن را امروز بررسی می‌کنیم و تا هفته دیگر نیز اعضا فرصت دارند نظرات را اعلام کنند تا این سند نهایتاً برای مقام معظم رهبری ارسال شود.

وی افزود: به طور مثال یکی از پیشنهادات این پیش‌نویس انتقال جلسات از حسینیه‌ها به فضای باز است که برای این امر سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران محل هوایی را پیشنهاد داده است.

جلالی گفت: در این پیش‌نویس، پروتکل‌ها با نظر وزارت بهداشت تنظیم می‌شود و در این جلسه باید تقسیم کار کنیم که هر نهادی مسئول چه کاری است.

معاون فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: بنا داریم از روز عرفه با هماهنگی حرم‌ها و رسانه ملی به‌عنوان الگوی محرم و مراسم هیئت در فضای باز استفاده کنیم تا به صورت بسته اجرایی به هیئت‌ها ارائه شود.

وی گفت: حتی بنا داریم مراسم دسته روی مسلمیه را به‌عنوان الگو برگزار کنیم که البته فعلاً درحال بررسی است.


با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ماه محرم پرشورتر از سال‌های دیگر برگزار می‌شود


مطلق نماینده وزارت بهداشت در این نشست عنوان کرد:‌ ویروس کرونا از اول اسفند وارد کشور ایران شد و با ابعاد مختلفی هم نیز ورود کرد.
وی افزود: این بیماری علائم زیادی را از خود نشان داده و تقریباً همه افراد جامعه را درگیر کرده است؛ ویروس داروی خاصی ندارد و داروها برای ضعف این بیماری است و باید تمام مسائل را رعایت کرد.
مطلق تصریح کرد: باید یک برنامه‌ریزی دوساله برای تمام زندگی خود داشته باشیم تا بتوانیم با این بیماری زندگی کنیم و درنهایت به آن غلبه کنیم.
وی اظهار کرد: برخی اوقات شاهد این هستیم که خانواده‌ها از واکسن کودکان که برای ۹ بیماری خطرناک تزریق می‌شود، خودداری می‌کنند.
مطلق اظهار کرد: ‌با دستور وزیر بهداشت از ماه‌ها قبل برای محرم جلسات متعددی برگزار شد و امیدواریم با اجرای پروتکل‌های بهداشتی برنامه عزاداری سیدالشهدا نسبت به سال‌های گذشته باکیفیت‌تر برگزار شود.
وی گفت: کادر درمان با کمک مردم توانستند این بیماری را تا حد ممکن مهار کنند؛ برای همه مناطق سفید، زرد و قرمز پروتکل‌های متعددی مشخص‌شده است.
مطلق یادآور شد: خیرین در اجرای مراسم مذهبی کمک کنند تا ماسک و محلول‌های ضدعفونی‌کننده دست به شکل رایگان در دسترس عموم قرار گیرد تا بتوانیم محرم باشکوه‌تری داشته باشیم.

اجرایی شدن مصوبات سند برگزاری مراسم ماه محرم نگرانی‌ها را رفع می‌کند


حجت‌الاسلام محمد حسنی مسئول عقیدتی سیاسی ارتش در ادامه این نشست اظهار کرد: این نشست ابتکار ستودنی است و نشان‌دهنده ابتکار رئیس سازمان تبلیغات اسلامی است و مطالب بسیار ارزشمندی در این مراسم بیان خواهد شد.
وی افزود:‌ این سند اجرایی شود بسیاری از نگرانی‌ها در ارتباط با برگزاری مراسم ماه محرم رفع خواهد شد.
محمد حسنی ادامه داد:‌ مراسم ماه محرم یک مراسم ویژه برای شیعیان محسوب می‌شود و شور این مراسم در مراسم‌های دیگر دینی دیده نمی‌شود.
وی تصریح کرد:‌ نقطه کانونی این جلسه فرهنگ‌سازی در فضای بیماری کرولا است و آن چیزی که باعث شده تا ما دورهم جمع‌شویم شرایطی است که با شیوع این ویروس پیش‌آمده است.
محمد حسنی اظهار کرد:‌ اگر مردم طبق فرهنگ و پروتکل‌های پیش‌بینی‌شده عمل کنند ما موفق شده‌ایم و در غیر این صورت ما محرم را هدر داده‌ایم.
مسئول عقیدتی سیاسی ارتش خاطرنشان کرد:‌ رسانه‌ها،‌مداحان، مسئولان هیئت‌ها از مهم‌ترین ارکان فرهنگ‌سازی محسوب می‌شوند و بای کمک آن‌ها به اهداف این نشست خواهیم رسید.
وی در پایان سخنان خود افزود: ماه رمضان بهار قرآن است و ماه محرم بهار عترت و باید در ساعت خاصی از شبانه‌روز هم‌وطنان زیارت عاشورا را قرائت کنند.

همه مسئولان آمده اند تا محرم امسال با شکوه تر و تاثیرگذار تری داشته باشیم

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام میثم امرودی رئیس سازمان معاون فرهنگی و هنری شهرداری تهران گفت: جلسه ستاد ملی محرم با شکوه و دلنشین است و همه مسئولان آمده اند تا محرم امسال با شکوه تر و تاثیرگذار تری داشته باشیم.
وی افزود: باید از زحمات حجت‌الاسلام قمی تشکر کرد که جلسه ستاد ملی محرم را به موقع تشکیل داد و از اینجا اعلام می‌کنیم که تمام پتانسیل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تمام قد تمام مصوبات این ستاد را اجرا خواهد کرد.
امرودی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: تمام مسئولان همه توان خود را به کار گرفته اند تا منویات مقام معظم رهبری به شایستگی اجرا شود.

برگزاری مراسم ماه محرم و صفر از مطالبات مردم است


حجت اسلام یزدی نماینده شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در ادامه اظهار کرد:‌ مقام معظم رهبری تأکیددارند که محرم و صفر تعطیل‌بردار نیست و باید از انبه نحو شایسته استفاده شود.
وی تصریح کرد: برگزاری محرم امسال مطالبه خود مردم است و از ماه‌ها پیش این سؤال را داشتند که محرم امسال به چه شکلی برگزار خواهد شد.
یزدی ادامه داد: باید از وزارت بهداشت و ستا ملی کرونا تقدیر کرد که در تمامی جلساتی که حضورشان نیاز است به نحو احسن حاضر می‌شوند.
وی اظهار کرد: با عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی برچسب‌های مختلفی به بدنه دین زده می‌شود اما نباید با این نگاه عقب‌نشینی کنیم و باید مقررات لازم برای برگزاری مراسم اتخاذ شود.
یزدی گفت: در ماه محرم و صفر جمعیت زیادی وارد میدان می‌شوند که در هیچ مراسم دینی دیگر شاهدان نیستیم و اینجا حضور رسانه‌ها حس می‌شود تا بتوانند فرهنگ‌سازی لازم را داشته باشند.
وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد:‌ سازمان تبلیغات اسلامی متولی هیئات مذهبی است و باید به هیئتی که مقدمات لازم را به برپایی مراسم آماده نکنند مجوز برگزاری مراسم ندهد.

نگاه تمدنی به محرم قرن دیگر داشته باشیم


در ادامه این جلسه، جواد شیخ اکبری مدیر شبکه قرآن و دبیر شورای معارف سیما با بیان اینکه محرم امسال با همه سختی‌ها و موانع پیش‌رو براساس سنت الهی برگزار خواهد شد، گفت: برای هم‌گرایی و اتحاد بیشتر باید در حوزه محتوا و پویش به یک شعار واحد برسیم.
وی با تأکید بر اینکه اگر فعالیت‌ها منسجم‌تر باشد، اقدامات مؤثرتری متصور است، گفت: ما در رسانه ملی به پیشنهادات اجرایی رسیده‌ایم که می‌تواند چهره کشور را محرمی‌تر کند.
شیخ اکبری گفت: با توجه به اینکه امسال آخرین محرم قرن چهاردهم است. ما می‌توانیم نگاه تمدنی به محرم قرن دیگر داشته باشیم.
وی به فعالیت‌های مجازی هیئت‌ها در ماه محرم امسال اشاره کرد و گفت: باید بسترهای معتبری در حوزه فضای مجازی در نظر بگیریم که این بستر در صدا و سیما وجود دارد.

برنامه مسلمیه آستان عبدالعظیم (ع) به صورت رسانه‌ای خواهد بود


عباس سلیمی معاون فرهنگی و روابط عمومی آستان عبدالعظیم حسنی (ع) در این نشست گفت: این آستان براساس روایت امام هادی (ع) کربلای ایران و با فرمایش مقام معظم رهبری قبله تهران است که در محرم برنامه‌های متعددی توسط مردم منطقه و شهرهای اطراف دارد.
وی با اشاره به اینکه مراسم مسلمیه سابقه بیش از ۱۰۰ ساله در این آستان دارد، تصریح کرد: این مراسم طلیعه محرم است که هرسال طی سه شب با حضور میلیون‌ها عزادار برگزار می‌شد اما در سال جاری باتوجه به شرایط کرونایی امکان برگزاری مراسم را به شیوه هرساله نداریم اما از ۶ مرداد به مدت ۳ دروز در قالب رسانه‌ای مراسم مسلمیه را برگزار خواهیم کرد.
سلیمی گفت: با تأکید تولیت حرم، مراسم‌ها در مناسبت‌های مختلف برای حفظ سلامتی مردم به صورت مجازی و رسانه‌ای برگزار شده است و برنامه مسلمیه، دعای عرفه، جشن عید غدیر و محرم ما نیز به همین صورت خواهد بود.

آمادگی برای اعزام بیش از ۱۲ هزار مبلغ به سراسر کشور


حجت‌الاسلام روستا آزاد معاون فرهنگی و تبلیغ دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه این مجموعه همچون سال‌های گذشته در ۳ حوزه برای ماه محرم فعالیت خواهد کرد، گفت: تولید محتوا در قالب سه ره‌توشه برای مناطق مشترک، خانواده و عمومی دنبال می‌شود.
وی با بیان اینکه همایش مبلغان به صورت مجازی با حضور وزیر بهداشت برگزار خواهد شد، گفت: سال گذشته ۱۲ هزار مبلغ به سراسر کشور اعزام کردیم که امسال آمادگی داریم در صورت نیز بیش از این تعداد اعزام کنیم.
روستا آزاد از اخذ استفتا از مراجع عظام تقلید برای تغییر ماهیت نذورات در محرم خبرداد و تصریح کرد: این پاسخ‌ها به زودی منتشر خواهد شد.

فعالیت هیئات در شهر تهران به چهار دسته تبلیغات، دسته‌ها، جلسات و تبرعات تقسیم می‌شود


در ادامه محمدرضا جوادی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به دسته‌بندی فعالیت‌ها در ایام محرم و صفر اشاره و عنوان کرد: فعالیت هیئات در شهر تهران به چهار دسته تبلیغات، دسته‌جات، جلسات و تبرعات تقسیم می‌شود.
وی افزود:‌ دسته‌جات با عنوان برنامه کاروان کربلا و باهدف ساماندهی دسته‌های عزاداری راه‌اندازی خواهد شد.
جوادی تصریح کرد: تبلیغات با عناوین فضاسازی شهری، برنامه‌های فرهنگی، برنامه‌های مجازی و برنامه‌های جهادی برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: تبرعات با دو عنوان ضیافت الحسین(ع) و همیاران سلامت با اهداف راه‌اندازی پایگاه‌های پخت و توزیع غذای نذری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و سازمان‌دهی گروه‌های مردمی برای نظارت و تائید اجرای پروتکل‌های بهداشتی در آشپزخانه هیئت‌ها و حسینه ها راه‌اندازی خواهد شد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد:‌ جلسات هم با عناوین تکیه و روضه‌خوانی باهدف ساماندهی هیئت‌های بزرگ و ساماندهی روضه‌های خانگی برگزار خواهد شد.

محرم با هوشمندی و کمک مردم و دستگاه‌ها پرقوت برگزار می‌شود


حجت‌الاسلام علی نوری معاون شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در ادامه این نشست عنوان کرد:‌ مردم ما مخصوصاً قشر مذهبی دارای فهم اصیل و مشارکت مردمی هستند.
وی تصریح کرد:‌ محرم با هوشمندی که با کمک مردم و دستگاه‌ها پرقوت برگزار می‌شود و باید در سند سیاستی محرم به نقش مردم اهمیت ویژه‌ای داده شود.
نوری در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: در پیش‌نویس این سند مواردی قیدشده است که امکان انجام نشدن دارد و باید این موارد با تصمیم جمع به صورتی تغییر پیدا کند که توان اجرایی داشته باشد.

هیئت و مساجد نقش اجتماعی خاصی دارند


زیبایی نژاد نماینده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نماینده بسیج در ادامه نشست گفت: هیئت و مساجد نقش اجتماعی خاصی دارند و باید به ین نقش توجه شود.
وی افزود: در این سند باید طرحی عنوان شود که هیئات و مردم خودجوش تمام موارد بهداشتی را رعایت کنند.

طبق روال هرسال اعزام مبلغات به نقاط مختلف کشور انجام خواهد شد


در ادامه این نشست، معصومه ظهیری نماینده حوزه علمیه خواهران به نقش زنان در برگزاری مراسم ماه محرم اشاره و عنوان کرد:‌ طبق روال هرسال اعزام مبلغات به نقاط مختلف کشور انجام خواهد شد.
وی افزود: از شهرداری‌ها تقاضا می‌شود که بوستان‌های بانوان در اختیار هیئت قرار داده شود تا با فضای بازی که دارند هیئت مخصوص بانوان در آن مناطق برگزار شود.
ظهیری در پایان سخنان خود تصریح کرد:‌ روضه‌های خانگی در مجتمع‌ها، مراسم در ورزشگاه‌های دارای فضای باز و طرح مواسات از برنامه‌های این حوزه خواهد بود.

عملیاتی و اجرایی کردن برنامه‌های ستاد محرم زمان‌بر است و این مستلزم نگاه ویژه نهادها است


در پایان این نشست حجت‌الاسلام قمی عنوان کرد: تمهیدات عملیاتی و اجرایی زمان‌بر است و این مستلزم نگاه ویژه نهادها برای تدوین این سند است و به ای برنامه‌های خود را ارائه دهند.
وی افزود:‌ ظرفیت‌های دیگر را برای برگزاری مراسم ماه محرم به خط خواهد شد و به کمک مصوبات این نشست خواهند آمد.
قمی تصریح کرد:‌همه این‌ها یک بهانه‌ای است برای توفیق خدمت‌رسانی به خادمین سیدالشهدا.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن