اخبار اعزام و استقراراخبار تشکل های دینی و مردمیاخبار معاونت فرهنگیجبهه فرهنگی انقلابروابط عمومیعناوین ویژهگام دوم انقلابمصاحبه و گفتگو

امام جماعتی که بر سبک زندگی مردم اثرگذاشت

کوی فلسطین زنجان یکی از سکونتگاه های غیررسمی زنجان است که با سفر رئیس جمهور به استان و دستور تسریع در رفع مشکلات مردم، شعار «توسعه عدالت» دولت سیزدهم را به چشم دیدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان به نقل از شبستان ؛کوی فلسطین زنجان با 118 خانوار و 354 نفر جمعیت یکی از هشت سکونتگاه غیررسمی شهر زنجان است که طی سفر رییس جمهور در ۲۷ آبان ماه به این استان دستور تسریع در رفع مشکلات مردم این محله از سوی آیت الله رییسی صادر شد.

کوی فلسطین زنجان به عنوان پایلوت اجرای طرح پیشگیری از آسیب های اجتماعی توسط سازمان تبلیغات اسلامی استان زنجان معرفی شده است که با استقرار حجت الاسلام مهدی علیزاده به عنوان امام جماعت مسجد انصارالحسین(ع) این منطقه، این طرح کلید خورد.

در راستای بررسی نحوه اجرای طرح پیشگیری از آسیب های اجتماعی گفتگوی مفصلی با امام جماعت این منطقه انجام شده است که مشروح آن را در ذیل می خوانید.

از چه زمانی در مسجد انصارالحسن منطقه کوی فلسطین مستقر شدید؟

بنده از پنج سال گذشته در این منطقه مستقر شده و مسئولیت اقامه نماز جماعت مسجد را برعهده گرفتم. کوی فلسطین به عنوان منطقه پایلوت اجرای طرح آسیب ها اجتماعی مطرح و مورد تصویب قرار گرفت. در مدت زمانی که در این منطقه مسئولیت امام جماعت مسجد را برعهده گرفتم با مردم منطقه مانوس شده و احساس کردم می توان کارهای اثرگذاری را در منطقه اجرا کرد.

پس از برپایی نمازهای جماعت به صورت منظم و مستمر در مسجد، تلاش کردم تا برنامه قرائت قرآن را به صورت روزانه آغاز کنم و هر روز پس از اقامه نماز صفحاتی از قرآن کریم در مسجد تلاوت می شد.

در این جلسات قرآنی شاهد حضور گسترده اهالی منطقه بودم و همین موجب شد تا قرائت ادعیه نیز در دستور کار ما قرار گیرد از اینرو دو روز در هفته را به قرائت دعای زیارت عاشورا در روزهای یکشبنه و دعای توسل در روزهای سه شنبه اختصاص دادیم.

مشارکت مردم کوی فلسطین در برنامه های مسجد چگونه بود؟

خوشبختانه از زمان حضور بنده در این منطقه مردم با ما همکاری صمیمی دارند. به یاد دارم در سنوات گذشته همزمان با میلاد با سعادت امام رضا(ع) مقرر شد تا مسجد انصارالحسین(ع) کوی فلسطین به نور پرچم بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) منور شود مردم با تمام توان خود سعی در تزیین کوچه های منتهی به مسجد کردند و همین موضوع موجب شد تا برای بنده ثابت شود که علیرغم توان مالی پایین اهالی این منطقه، شور و کارگروهی برای مردم این منطقه در اجرای برنامه ها حرف اول را می زند.

همچنین در برنامه های مناسبتی سال نیز شاهد همراهی مردم کوی فلسطین در اجرا برنامه ها بودم. همزمان با شهادت حاج قاسم سلیمانی قبل از چهلم این شهید یادواره ای با حضور اهالی محله با طبخ و توزیع 400 پرس غذای گرم در بین اهالی کوی فلسطین انجام شد.

در حوزه جهاد عمران و آبادی نیز کارهایی با همکاری اهالی انجام شده است و تعمیرات مسجد و منازل برخی از نیازمندان منطقه را با همکاری خیرین در دستور کار داشتیم.

با توجه به سفر ریاست جمهور و بازدید از منطقه و دستور جابه جایی اهالی چه نظری دارید؟

برخلاف دولت گذشته که توجهی به این منطقه و مشکلات ناشی از بالاآمدگی آب در برخی از مناطق مسکونی ساکنین ایجاد شده بود نداشت، در دولت انقلابی سیزدهم و سفر رئیس جمهور به زنجان شاهد حضور آیت الله رئیسی در کوی فلسطین بودیم و همین موضوع موجب خوشحالی اهالی منطقه شد و ما عدالت را در این دولت شاهد بودیم.

متاسفانه این منطقه مشکلات بسیاری دارد و بایستی جابه جایی آن به زودی محقق شود، جلساتی را با اهالی منطقه داشتیم و همه آنها راضی به جابه جایی هستند و مقرر شده است تا به زودی این جابه جایی انجام شود.

در حوزه آسیب های اجتماعی کوی فلسطین چه اقداماتی انجام شده است؟

با بررسی های انجام شده طلاق، اعتیاد و مشکلات مالی از مهمترین آسیب های اجتماعی شناخته شده در منطقه است که در مرحله نخست تلاش کردیم تا افراد نیازمند را شناسایی و اولویت بندی کنیم که 22 خانواده به عنوان نیازمند در کوی فلسطین شناسایی شد.

کمک هایی که از سوی خیرین و خیریه ها به نیازمندان این منطقه می شود را با اولویت بندی در اختیار خانواده های نیازمند قرار می دهیم و حتی در طول دوران کرونا نیز کمک های مومنانه جمع آوری شده را براساس نیازهای اهالی توزیع کردیم.

در حوزه طلاق و اعتیاد نیز دوره های آموزشی و مشاوره برای افرادی که در معرض این آسیب ها قرار می گیرند، تشکیل می دهیم. معتادین شناسایی شده و به کمپ های ترک اعتیاد معرفی می شوند و تا زمان بهبودی این افراد از خانواده هایشان حمایت نیز می کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا